Quantum WRS4-54-1872SS 72" W x 18" D Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WRS4-54-1872SS
MPN:
WRS4-54-1872SS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Stationary design for stability
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable stainless steel construction
  • Includes four solid shelves for storage
  • Supports up to 800 lbs of weight
Weight120 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeShelving Units
MaterialStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishStainless Steel
Weight120 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeShelving Units
MaterialStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishStainless Steel
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco HF-2E-240-BS 31.81" W Stainless Steel Electric Hot Food Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TAG-304 48" W x 30" D 430 Stainless Steel 16 Gauge Galvanized Base Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco FC-WM-2219KV 20" W x 19.5" D x 8" Deep 16 Gauge Stainless Steel Wall Mounted Service Sink
Advance Tabco 7-PS-11D 12" H Welded Side Splash for ADA Compliant Hand Sinks
Advance Tabco TVSS-244 48" W x 24" D Stainless Steel Base 14 Gauge Flat Top Work Table
Metro HS1442 42" W x 14" D Stainless Steel Super Erecta Hot Heated Shelf - 120 Volts
Belshaw 7SSX2 Plunger Donut Plunger
Thunder Group SLSAP070 7 Qt. Stainless Steel Welded Handle Induction Saute Pan with Cover
FOH RWA024BSS21 8" W Silver Stainless Steel Round Tokyo Cylinder Riser
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf