Quantum WS70-DS36ADHC 36" W x 50"D x 70" H Double Sided Partition Wall Add-On Unit
Shop all Quantum Office Furniture & Supplies
SKU:
WS70-DS36ADHC
MPN:
WS70-DS36ADHC
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Quantum WS70-DS36ADHC double-sided partition wall add-on unit measures 36" W x 50" D x 70" H. Weighing 27 pounds, it supports modular expansion for workspace separation in dining halls, offices, and service areas.
  • CSA-compliant for safety
  • 27 pounds for easier handling
  • Partitions reduce noise and distractions
  • 36" W x 50" D x 70" H double-sided
  • Modular design simplifies installation
  • White powder-coated steel resists wear
Weight27 LBS
Height70 (H)
Width50 (W)
Depth36 (D)
Filter TypeAdd-On Units
ManufacturerQuantum
ColorWhite
Weight27 LBS
Height70 (H)
Width50 (W)
Depth36 (D)
Filter TypeAdd-On Units
ManufacturerQuantum
ColorWhite
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf