Quantum WS70-SS18HC 18" W x 26"D x 70" H White Finish Single Sided Partition Wall Starter Unit
Shop all Quantum Office Furniture & Supplies
SKU:
WS70-SS18HC
MPN:
WS70-SS18HC
Commercial design services
Quantum WS70-SS18HC single sided partition starter unit measures 18" W x 26" D x 70" H with a rigid white finish for office and dining space separation. It weighs 31 pounds and meets CSA standards for commercial environments.
  • Compatible with Quantum WS70 series
  • Durable finish resists wear in high-traffic kitchens
  • Meets office and foodservice needs
  • 18" W x 26" D x 70" H white single-sided panel for space division
  • Modular starter unit for scalable partitions
  • Lightweight 31 pounds for easy handling
Weight31 LBS
Height70 (H)
Width26 (W)
Depth18 (D)
Filter TypeStarter Units
ManufacturerQuantum
ColorWhite
Weight31 LBS
Height70 (H)
Width26 (W)
Depth18 (D)
Filter TypeStarter Units
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf