Royal Range RARB-60-LP 60" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Radiant Type Charbroiler - 200,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RARB-60-LP
MPN:
RARB-60
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Replaceable firebox for less downtime
  • Manual controls with pilot for reliability
  • CSA-Sanitation certified for compliance
  • 200,000 BTU radiant heat for fast searing
  • Liquid Propane for flexible fuel sourcing
  • 60" stainless steel countertop
Weight525 LBS
Height18 (H)
Width60 (W)
Depth31.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU200,000 BTU
Width (side - side)55" - 60"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight525 LBS
Height18 (H)
Width60 (W)
Depth31.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU200,000 BTU
Width (side - side)55" - 60"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"