Royal Range RR-G60-C-LP 60" W Stainless Steel 1 Griddle, 1 Convection and 1 Standard Oven Liquid Propane Restaurant Range - 170,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-G60-C-LP
MPN:
RR-G60-C
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Engineered for continuous service, the Royal Range RR-G60-C-LP features a 60" stainless steel workstation with a 3/4" griddle, cast iron grates, manual controls, and dual ovens (one convection, one standard) for diverse cooking needs.
  • CSA certified for compliant operations
  • Includes convection and standard ovens
  • Made in USA for dependable service
  • 170,000 BTU output for heavy-duty cooking
  • 3/4" griddle plate for even heat
  • 60" stainless steel for durability
Weight1215 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base1 Standard Oven, 1 Convection Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU170,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1215 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Control TypeManual
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU170,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"