Royal Range RDR-6RG24-C-LP 60" W Stainless Steel 6 Open Burners, 1 Griddle or Broiler, 1 Standard Oven, and 1 Convection Oven Liquid Propane Restaurant Range - 285,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-6RG24-C-LP
MPN:
RDR-6RG24-C
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Royal Range RDR-6RG24-C-LP 60" stainless steel range features six 30,000 BTU burners, a 24" griddle or broiler, one standard oven, and one convection oven, totaling 285,000 BTU for heavy use.
  • All stainless steel exterior for durability
  • Dual ovens: convection and standard
  • NSF certified and CSA compliant
  • 285,000 BTU cooking power
  • 24" griddle/broiler with .750" thick plate
  • Six 30,000 BTU burners for high output
Weight1210 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Convection Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU285,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1210 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Control TypeManual
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU285,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"