Royal Range RDR-4G48-C-NG 72" W 4 Burners Natural Gas Delux Series Restaurant Range - 260,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-4G48-C-NG
MPN:
RDR-4G48-C
Commercial design services
Handle heavy service with the Royal Range RDR-4G48-C-NG 72" commercial range, featuring four 30,000 BTU burners, a 48" griddle, and dual ovens, including one convection.
  • Stainless steel front and sides for durability
  • Two-oven configuration: convection + standard
  • Meets CSA and NSF sanitation standards
  • 72" width for high-volume kitchens
  • 48" griddle with 3/4" thick plate
  • 260,000 BTU total cooking output
Weight1330 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Standard Oven (1) Convection
TopGriddles
Total BTU260,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1330 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
TopGriddles
Total BTU260,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"