Royal Range RR-6G24-CC-NG 60" W Stainless Steel 6 Open Burners, 1 Griddle and 2 Convection Ovens Natural Gas Restaurant Range - 280,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-6G24-CC-NG
MPN:
RR-6G24-CC
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the royal range RR-6G24-CC-NG features six 30,000 BTU burners, a 24" griddle, and two convection ovens totaling 280,000 BTU.
  • Stainless steel front and sides for sanitation
  • Two convection ovens for batch cooking
  • Backriser
  • 60" commercial natural gas range, 280,000 BTU
  • 24" griddle with 0.75" thick plate for searing
  • Six 30,000 BTU lift-off burners for high throughput
Weight1210 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base2 Convection Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU280,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1210 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base2 Convection Ovens
Control TypeManual
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU280,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"