Royal Range RDR-2G60-CC-LP 72" W 2 Burners Natural Gas Delux Series Restaurant Range - 220,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-2G60-CC-LP
MPN:
RDR-2G60-CC
Commercial design services
The Royal Range RDR-2G60-CC-LP 72" restaurant range delivers 220,000 BTU with two 30,000 BTU burners, a 60" griddle, dual convection ovens, stainless steel build, and NSF/CSA certifications.
  • Welded frame with 1,200° mineral wool insulation
  • Stainless steel front/sides for cleaning
  • 220,000 BTU output for high-volume cooking
  • Two 30,000 BTU removable burners for flexibility
  • 60" griddle with 3/4" thick plate for searing
Weight1405 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU220,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1405 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU220,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"