Royal Range RD100-24-LP 24" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Turbo Griddle - 40,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD100-24-LP
MPN:
RD100-24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RD100-24-LP stainless steel turbo griddle offers precise thermostatic control, a 1" steel plate, and 3" grease trough. Infrared burners and welded frame ensure durability.
  • 3" grease trough, welded frame for cleaning
  • Thermostatic controls, electric ignition
  • CSA certified, Made in USA
  • 24" griddle, 40,000 BTU output
  • Stainless steel build for durability
  • 1" polished steel plate for even heat
Weight285 LBS
Height17 (H)
Width24 (W)
Depth33.63 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU40,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight285 LBS
Height17 (H)
Width24 (W)
Depth33.63 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU40,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"