Royal Range RDR-2G60-CC-NG 72" W 2 Burners Natural Gas Delux Series Restaurant Range - 220,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-2G60-CC-NG
MPN:
RDR-2G60-CC
Commercial design services
Engineered for continuous service, the royal range rdr-2g60-cc-ng delivers 220,000 BTU via two 30,000 BTU burners and a 60" griddle.
  • Two convection ovens with safety valve
  • All-stainless steel burner box and exterior
  • CSA and NSF certified, Made in USA
  • 220,000 BTU total commercial output
  • 60" griddle with 3/4" thick plate
  • 72" cooking width for high-volume kitchens
Weight1405 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU220,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1405 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU220,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"