Royal Range RDR-4G48-C-LP 72" W 4 Burners Natural Gas Delux Series Restaurant Range - 260,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-4G48-C-LP
MPN:
RDR-4G48-C
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RDR-4G48-C-LP offers a 72" stainless steel range with four 30,000 BTU burners, a 48" griddle with a 3/4" plate, a convection oven, a standard oven, and NSF/CSA sanitation.
  • Stainless steel build for durability
  • Convection and standard oven for baking
  • cCSAus, CSA Sanitation, NSF certified, Made in USA
  • 260,000 BTU cooking power
  • 48" griddle with thick plate for heat
  • Four 30,000 BTU burners for searing
Weight1330 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Standard Oven (1) Convection
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU260,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1330 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU260,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"