Royal Range RDR-6RG24-C-NG 60" W Stainless Steel 6 Open Burners, 1 Griddle or Broiler, 1 Standard Oven, and 1 Convection Oven Natural Gas Restaurant Range - 285,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-6RG24-C-NG
MPN:
RDR-6RG24-C
Commercial design services
Royal Range RDR-6RG24-C-NG features six 30,000 BTU burners, a 24" griddle, a standard oven, and a convection oven. Stainless steel, welded frame, and certifications ensure durability.
  • Stainless steel for easy sanitation
  • Convection and standard oven for flexibility
  • 285,000 BTU output for high-volume service
  • 24" griddle plate for searing and broiling
  • Six 30,000 BTU lift-off burners for scaling
Weight1210 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Convection Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU285,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1210 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Control TypeManual
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU285,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Certifications
  • CSA Sanitation certification
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"