Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RDSAC-48-NG
MPN:
RDSAC-48
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Royal Range rdsac-48 features a 48" smooth steel griddle with four thermostatic burners for precise temperature control.
  • All-welded frame with 1,200 mineral wool insulation
  • Stainless steel front and sides for sanitation
  • CSA and CSA-Sanitation
  • 120,000 BTU output for high cooking
  • Thermostatic controls for precise heat
  • 1" polished steel griddle for even searing
Weight490 LBS
Height14 (H)
Width48 (W)
Depth32.25 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU120,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight490 LBS
Height14 (H)
Width48 (W)
Depth32.25 (D)
Total BTU120,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"