Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RDSAC-72-D-NG
MPN:
RDSAC-72-D
Commercial design services
When throughput matters, the Royal Range RDSAC-72-D-NG offers robust griddle performance.
  • 4" grease trough and legs
  • Thermostatic controls for accuracy
  • USA-made welded frame
  • 72" griddle with 1" steel plate
  • Stainless steel front/sides
  • 180,000 BTU natural gas output
Weight910 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU180,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight910 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Total BTU180,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Advance Tabco VLG-3612 144" W x 36" D Galvanized Base 14 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco BG-364 48" W x 36" D Wood Bakers Top Work Table
Pro IconFree shipping
Thunder Group PLBK1034B 10.75" Dia. Brown Polypropylene Oblong Fast Food Basket
Vollrath 5IPH40 6.7 Qt. Stainless Steel Natural Full Size Super Pan V Induction Pan
Omcan USA 80586 32 Gal. Gray Polyethylene Round Heavy Duty Trash Can
Kuhn Rikon 22659 9" x 2" White Plastic 5 in 1 Auto Safety Master Opener for Cans Bottles and Jars