Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RDTG-72-D-NG
MPN:
RDTG-72-D
Commercial design services
Royal Range RDTG-72-D offers a 72" commercial griddle with a 1" polished steel plate and thermostatic controls for consistent temperature.
  • 4" grease trough and adjustable legs
  • Thermostatic controls with solid state regulation
  • 180,000 BTU output for high-throughput cooking
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • 72" smooth steel griddle plate, 1" thick
Weight895 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth38.5 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU180,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight895 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth38.5 (D)
Total BTU180,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"