Royal Range RIBT-24-LP 24" W Stainless Steel Countertop Infrared Liquid Propane Charbroiler - 70,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RIBT-24-LP
MPN:
RIBT-24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • 4" adjustable legs for leveling
  • Cast iron top grates for consistent marks
  • 70,000 BTU infrared heat for rapid searing
  • Stainless steel exterior for easy sanitation
  • Two 35,000 BTU removable burners for flexibility
Weight240 LBS
Height28.13 (H)
Width24 (W)
Depth31 (D)
Control TypeManual
Heating SourceInfrared
Total BTU70,000 BTU
Width (side - side)19" - 24"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight240 LBS
Height28.13 (H)
Width24 (W)
Depth31 (D)
Control TypeManual
Heating SourceInfrared
Total BTU70,000 BTU
Width (side - side)19" - 24"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler