Royal Range RMG-24OB4-NG Stainless Steel Countertop Natural Gas Griddle and Hotplate - 180,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RMG-24OB4-NG
MPN:
RMG-24OB4
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RMG-24OB4-NG griddle and hotplate offers 180,000 BTU with a 24" griddle plate of 3/4" steel, four 30,000 BTU burners, manual controls, NSF/CSA certifications, and a compact design.
  • 4" grease trough for easy cleanup
  • Stainless steel sides/front for durability
  • Countertop design, made in USA, NSF/CSA certified
  • 180,000 BTU output for fast heating
  • (4) 30,000 BTU burners for versatility
  • 3/4" steel griddle for even searing
Weight365 LBS
Height14 (H)
Width48 (W)
Depth32.5 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU180,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight365 LBS
Height14 (H)
Width48 (W)
Depth32.5 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU180,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate