Royal Range RR-6G24-CC-LP 60" W Stainless Steel 6 Open Burners, 1 Griddle and 2 Convection Ovens Liquid Propane Restaurant Range - 280,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-6G24-CC-LP
MPN:
RR-6G24-CC
Commercial design services
For commercial kitchens needing high output, the Royal Range RR-6G24-CC-LP 60" stainless steel range has six 30,000 BTU burners, a 24" griddle, and two convection ovens.
  • Stainless steel front, sides, valve cover, hi-shelf
  • Two convection ovens for consistent baking
  • 60" commercial range with 280,000 BTU output
  • 24" griddle with 0.75" plate for even heat
  • Six 30,000 BTU lift-off burners for searing
Weight1210 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base2 Convection Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU280,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1210 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base2 Convection Ovens
Control TypeManual
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU280,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"