Royal Range RR-8G12-LP 60" W Stainless Steel 8 Open Burners, 1 Griddle and 2 Standard Ovens Liquid Propane Restaurant Range - 330,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-8G12-LP
MPN:
RR-8G12
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RR-8G12-LP gas range has eight 30,000 BTU burners, a 12" griddle, two ovens, stainless steel build, hi-shelf, safety valve, and CSA certification for institutional kitchens.
  • Backriser with 11" D hi-shelf for ventilation
  • Two standard ovens for high-volume output
  • cCSAus and CSA-Sanitation certified
  • 60" stainless steel commercial range
  • 12" griddle with 0.75" thick plate
  • Eight 30,000 BTU lift-off open burners
Weight1035 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth31.5 (D)
Base2 Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU330,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1035 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth31.5 (D)
Base2 Standard Ovens
Control TypeManual
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU330,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"