Royal Range RR-G60-C-NG 60" W Stainless Steel 1 Griddle, 1 Convection and 1 Standard Oven Natural Gas Restaurant Range - 170,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-G60-C-NG
MPN:
RR-G60-C
Commercial design services
Engineered for continuous use, the Royal Range RR-G60-C-NG 60" stainless steel range features a griddle, convection oven, and standard oven, delivering 170,000 BTU for schools, hospitals, and hospitality kitchens.
  • Backriser with 11" hi-shelf workspace
  • Stainless steel front/sides, durable
  • CSA-sanitation certified, USA-made
  • 60" width, 170,000 BTU output
  • Convection and standard oven combo
  • 0.75" griddle plate for searing
Weight1215 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base1 Standard Oven, 1 Convection Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU170,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1215 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Control TypeManual
Plate Thickness0.75"
TopGriddles
Total BTU170,000 BTU
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"