Royal Range RSCB-18-LP 18" W Stainless Steel Countertop Lava Rocks Natural Gas Lava Rock Charbroiler - 35,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RSCB-18-NG
MPN:
RSCB-18
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Removable fire box for maintenance
  • Manual controls for precision
  • CSA & CSA-Sanitation compliant
  • 18" stainless steel charbroiler
  • Lava rock for even heat
  • 35,000 BTU for searing
Weight135 LBS
Height11 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
Control TypeManual
Heating SourceLava Rocks
Total BTU35,000 BTU
Width (side - side)13" - 18"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight135 LBS
Height11 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
Control TypeManual
Heating SourceLava Rocks
Total BTU35,000 BTU
Width (side - side)13" - 18"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"