Royal Range RSKTB-60-LP 60" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Radiant Removable Burners Kabob Broiler - 140,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RSKTB-60-LP
MPN:
RSKTB-60
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • 1,200° mineral wool insulation
  • Large stainless steel water pan
  • Meets CSA and CSA-Sanitation standards
  • 60" stainless steel countertop
  • Ten 15,000 BTU removable burners
  • 140,000 BTU radiant heat for searing
Weight410 LBS
Height14 (H)
Width60 (W)
Depth22.75 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU140,000 BTU
Width (side - side)55" - 60"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight410 LBS
Height14 (H)
Width60 (W)
Depth22.75 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU140,000 BTU
Width (side - side)55" - 60"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Related products
picture
Quantum DIV36 36" D x 8" H Chrome Plated Wire Shelf Divider
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco AG-369 108" W x 36" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table Work Table