Advance Tabco 9-22-40-24RL 42" H x 93" W x 28" D 18 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
9-22-40-24RL
MPN:
9-22-40-24RL
Commercial design services
Advance Tabco's 9-22-40-24RL regaline sink features durable 18 gauge type 304 stainless steel with two 20" compartments and drainboards for continuous prep.
  • 8" backsplash protects walls from splashes
  • 24" drainboards improve workflow and drainage
  • 42" H x 93" W x 28" D for large prep areas
  • Two 20" x 12" sink compartments for tasks
  • 18 Gauge Type 304 stainless resists corrosion
Weight162 LBS
Height42 (H)
Width93 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length93"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)20"
Style2 Drainboards
Weight162 LBS
Height42 (H)
Width93 (W)
Depth28 (D)
Overall Length93"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
  • 2 Compartment Sink