Quantum WR54-1472BK 72" W x 14" D x 54" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1472BK
MPN:
WR54-1472BK
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your storage solutions with the Quantum WR54-1472BK wire shelving starter kit. Measuring 72" W x 14" D x 54" H, this unit supports a capacity of 700 pounds and features a durable black epoxy antimicrobial finish.
  • NSF certified for food safety compliance
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Easy assembly with included posts
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight80 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide