Quantum WR86-1272C-5 72" W x 86" H x 12" D Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1272C-5
MPN:
WR86-1272C-5
Commercial design services
  • NSF certified for food safety standards
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Easy assembly with included components
  • Durable chrome plated finish for longevity
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design promotes air circulation
Weight89 LBS
Height86 (H)
Width12 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleVented
Weight89 LBS
Height86 (H)
Width12 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide