Advance Tabco 9-24-80-18L 111" W x 28" D x 42" H Stainless Steel 18 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
9-24-80-18L
MPN:
9-24-80-18L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's 9-24-80-18L regaline sink has four 20" x 20" compartments and a left-hand drainboard in 18 gauge Type 304 stainless steel. It features an 8" backsplash, stainless steel base, side crossrails, and 1" adjustable feet.
  • Stainless steel open frame base
  • 8" backsplash protects walls
  • NSF certified for foodservice
  • 111" W x 28" D stainless steel 18 gauge
  • Left-hand 18" drainboard
  • Four 20" x 20" x 12" compartments
Weight229 LBS
Height42 (H)
Width112 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length111"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge111 28 x 42
Style1 Drainboard
Weight229 LBS
Height42 (H)
Width112 (W)
Depth28 (D)
Overall Length111"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge111 28 x 42
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink