Advance Tabco FS-3-2430-30RL 132" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FS-3-2430-30RL
MPN:
FS-3-2430-30RL
Commercial design services
Advance Tabco FS-3-2430-30RL three-compartment sink offers heavy-duty performance with 14 gauge 304 stainless steel, 24" x 30" x 14" bowls, and drainboards for efficient cleaning.
  • Adjustable stainless steel legs with 1" bullet feet
  • 8" OC faucet holes for commercial faucets
  • NSF
  • 14 Gauge 304 stainless steel for durability
  • Left and right drainboards streamline workflow
  • Three 24" x 30" x 14" deep compartments for washing
Weight535 LBS
Height43 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length132"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge14 Gauge
Weight535 LBS
Height43 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Overall Length132"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
  • 3 Compartment Sink