Advance Tabco FS-FM-60EFADA 60" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FS-FM-60EFADA
MPN:
FS-FM-60EFADA
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FS-FM-60EFADA stainless steel multiwash hand sink measures 60" W x 19.5" D x 42.5" H. It features three electronic faucets, 14 gauge Type 304 construction, ADA compliance, and NSF certification for high-volume foodservice.
  • Freestanding design with stainless legs
  • NSF certified and ADA compliant
  • Includes 3-1/2" rear basket drain and splash faucet provision
  • 60" W x 19.5" D compact footprint
  • 14 gauge Type 304 stainless steel
  • Three electronic faucets for use
Weight110 LBS
Height42.5 (H)
Width60 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight110 LBS
Height42.5 (H)
Width60 (W)
Depth19.5 (D)
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink