Advance Tabco CU-24-108-2 108" W x 24" D 18 Gauge Stainless Steel Double Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
CU-24-108-2
MPN:
CU-24-108-2
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco CU-24-108-2 double overshelf measures 108" W x 24" D and uses 18 gauge 430 stainless steel for durability. It mounts over equipment with NSF certification and provides two shelves for expanded storage.
  • Mounting spans 97" - 108" for compatibility
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 239 pounds weight capacity
  • 108" W x 24" D fits existing equipment
  • Double shelves increase storage space
  • 18 Gauge 18/430 stainless steel
Weight239 LBS
Width108 (W)
Depth24 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesDouble
Width (side - side)97" - 108"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves2 Shelves
StyleDouble
Weight239 LBS
Width108 (W)
Depth24 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesDouble
Width (side - side)97" - 108"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves2 Shelves
StyleDouble
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Table Mounted Overshelves
  • Restaurant Equipment
  • Table Mounted Overshelves