Advance Tabco GSGC-12-48 48" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
GSGC-12-48
MPN:
GSGC-12-48
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Engineered for busy foodservice lines, the Advance Tabco GSGC-12-48 tempered glass shield offers a 48" wide single-sided sneeze guard with 1/4" front panels and a stainless steel frame for durable protection.
  • Meets NSF with 18" deep side panels
  • Stainless steel frame resists corrosion
  • Countertop, single-sided design for service lines
  • 48" tempered glass front and sides
  • Chamber Lock™ rotates in 15° intervals
  • 3/8" thick top glass supports 100 pounds
Weight173 LBS
Height18 (H)
Width48 (W)
Depth12 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceFull-Service
Width (side - side)44" - 49"
ManufacturerAdvance Tabco
Length48"
StyleSingle Sided
Service TypeFull Service
Weight173 LBS
Height18 (H)
Width48 (W)
Depth12 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceFull-Service
Width (side - side)44" - 49"
ManufacturerAdvance Tabco
Length48"
StyleSingle Sided
Service TypeFull Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards