Advance Tabco PRU-19-60R-10 60" W x 25" D x 36" H Stainless Steel 11" Deep Ice Bin on Right Prestige Uni-Serv Speed Bar
Shop all Advance Tabco Beverage Table
SKU:
PRU-19-60R-10
MPN:
PRU-19-60R-10
Commercial design services
Engineered for efficient bar service, the Advance Tabco PRU-19-60R-10 speed bar measures 60" W x 25" D x 36" H.
  • Blender station with outlet and speed rail
  • Integrated dump sink with 3-1/2" drain
  • 60" W x 25" D x 36" H stainless steel station
  • 10-circuit cold plate for rapid chilling
  • 11" deep insulated ice bin, 89 lbs capacity
Weight165 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold Plate(10) Circuit
ConstructionStainless Steel
Filter TypeBeverage Tables with Underbar Ice Bins
Ice Bin LocationRight Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight165 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth25 (D)
Blender Unit TypeWith Sink
Cold Plate(10) Circuit
ConstructionStainless Steel
Ice Bin LocationRight Side
Ice Capacity89 Lbs.
Splash7"
Working Height29"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Beverage Table
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Table