BK Resources BKS-3-18-12S 59" W 18 Gauge Stainless Steel Sink
Shop all BK Resources Commercial Sinks and Sink Bowls
SKU:
BKS-3-18-12S
MPN:
BKS-3-18-12S
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
BK Resources bks-3-18-12S three-compartment sink measures 59" W with three 18" x 18" x 12" compartments and a 9" backsplash. Made from 18/304 stainless steel, it features rolled edges and includes basket drains.
  • Includes basket drains (BKDR-4) for drainage
  • Three 18" x 18" x 12" deep compartments for workflow
  • 9" backsplash protects walls from splashes
  • 18 Gauge Type 304 stainless steel for corrosion resistance
Weight76.49 LBS
Height43.75 (H)
Width59 (W)
Depth23.81 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWithout Drainboards
Overall Length54" - 62"
Splash Height9"
ManufacturerBK Resources
Compartment Width (side-side)18"
Sink Depth (rim-drain)12"
Gauge18 Gauge
Dimensions59 23.5 25
Weight76.49 LBS
Height43.75 (H)
Width59 (W)
Depth23.81 (D)
DrainboardsWithout Drainboards
Overall Length54" - 62"
Splash Height9"
ManufacturerBK Resources
Sink Depth (rim-drain)12"
Gauge18 Gauge
Dimensions59 23.5 25
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink