Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
CCEGG48-LP
MPN:
CCEGG48
Commercial design services
Comstock-Castle CCEGG48-LP countertop griddle features a 48" steel plate, 3/4" thick, 120,000 BTU output, 4 controls, splash guard, grease trough, and stainless legs. Certified for commercial use.
  • 3" grease trough, removable drawer
  • Stainless steel front, galvanized sides
  • cETLus & ETL-Sanitation certified
  • 48" countertop griddle, 120,000 BTU
  • Four manual heat zone controls
  • Smooth 3/4" polished steel plate
Weight330 LBS
Height15.5 (H)
Width48 (W)
Depth27 (D)
ControlsManual
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness3/4"
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerComstock-Castle
Control TypeManual
No of Burners4
Power TypeLiquid Propane
Total BTU120,000 BTU
Weight330 LBS
Height15.5 (H)
Width48 (W)
Depth27 (D)
ControlsManual
Plate Thickness3/4"
ManufacturerComstock-Castle
Control TypeManual
No of Burners4
Power TypeLiquid Propane
Total BTU120,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate