Comstock-Castle FHP48-36B-LP 48" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Hotplate Griddle- Cheesemelter Combination - 108,000 BTU
Shop all Comstock-Castle
SKU:
FHP48-36B-LP
MPN:
FHP48-36B
picture
picture
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Comstock-Castle fhp48-36b-lp features a 36" x 21" griddle, two 24,000 BTU burners, and a 30" cheesemelter rack for reliable cooking.
  • 30" pull-out cheesemelter
  • Dual 24,000 BTU hotplate burners
  • NSF certified for foodservice
  • 108,000 BTU heating capacity
  • 36" x 21" 3/4" griddle plate
  • 48" stainless steel countertop
Weight355 LBS
Plate Thickness3/4"
Total BTU108,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners2
Burner TypeHot Top
TopGriddles
Weight355 LBS
Plate Thickness3/4"
Total BTU108,000 BTU
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners2
Burner TypeHot Top
TopGriddles
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"