Jade JCS-31.5-LP 31.5" W Stainless Steel Liquid Propane Titan Heavy Duty Chinese Dim Sum Steamer - 80,000 BTU
Shop all Jade Commercial Cooking Equipment
SKU:
JCS-31.5-LP
MPN:
JCS-31.5
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Left drain drawer for waste removal
  • 12 steamer holes for high output
  • Adjustable feet and stub back for flexibility
  • 80,000 BTU for rapid steaming
  • Stainless steel for durability
  • Liquid Propane for consistent heat
Weight391.2 LBS
Height38 (H)
Width31.5 (W)
Depth41 (D)
Filter TypeDim Sum Steamers
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Total BTU80,000 BTU
StyleFloor Model
Item TypeDim Sum Steamers
OperationSteam Generator
Dimensions41 31.5 38
Weight391.2 LBS
Height38 (H)
Width31.5 (W)
Depth41 (D)
Filter TypeDim Sum Steamers
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Total BTU80,000 BTU
StyleFloor Model
Item TypeDim Sum Steamers
OperationSteam Generator
Dimensions41 31.5 38
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Empress EPET20 PET Clear Cup 20 Oz. (20 Packs of 50 Per Case)
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco HF-4G-NAT 4 Pans Stainless Steel Open Well Natural Gas Hot Food Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco DTC93-1620-7R 84" W 16 Gauge 304 Stainless Steel Straight Right Dish Machine Dishtable with 3-Compartment Sink
Advance Tabco CR-GS-24 24" W x 26" D Open Base 4" Splash Underbar Basics Recessed Drainboard