Quantum WR74-2424C 24" W x 24" D x 74" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2424C
MPN:
WR74-2424C
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
Quantum WR74-2424C wire shelving starter kit measures 24" W x 24" D x 74" H and includes four vented chrome shelves with posts, rated for 700 pounds and NSF certified.
  • Ships KD for efficient on-site assembly
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Designed for commercial kitchens and storage
  • 24" W x 24" D x 74" H chrome finish
  • Includes 4 vented wire shelves and posts
  • 700 Lbs. load capacity per unit
Weight52 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)24" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight52 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)24" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR63-3036BK 36" W x 30" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 4-2-60 60" W 16 Gauge Galvanized Square Corner Scullery Sink