Jade JCS-31.5-NG 31.5" W Stainless Steel Natural Gas Titan Heavy Duty Chinese Dim Sum Steamer - 80,000 BTU
Shop all Jade Commercial Cooking Equipment
SKU:
JCS-31.5-NG
MPN:
JCS-31.5
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Adjustable feet for stable installation
  • Integrated drain drawer for cleanup
  • NSF certified and CSA compliant
  • 80,000 BTU natural gas operation
  • Twelve steamer holes for production
  • Durable stainless steel for daily use
Weight391.2 LBS
Height38 (H)
Width31.5 (W)
Depth41 (D)
Filter TypeDim Sum Steamers
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Total BTU80,000 BTU
StyleFloor Model
Item TypeDim Sum Steamers
OperationSteam Generator
Dimensions41 31.5 38
Weight391.2 LBS
Height38 (H)
Width31.5 (W)
Depth41 (D)
Filter TypeDim Sum Steamers
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Total BTU80,000 BTU
StyleFloor Model
Item TypeDim Sum Steamers
OperationSteam Generator
Dimensions41 31.5 38
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Jade
  • Jade Commercial Cooking Equipment
  • Jade
Related products
picture
Summit ALR15BSS 14.75" W Stainless Steel Solid Undercounter Refrigerator - 115 Volts 1-Ph
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto TD004 21.26" W x 20" H Clear Acrylic Free-Standing Avant Guarde Tabletop Divider (Set of 2)
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-244 48" W x 24" D 430 Stainless Steel 16 Gauge Galvanized Base Work Table
Metro A1872NC 72" W x 18" D Chrome Quick Ship - Super Adjustable Super Erecta Shelf
Metro 2436NBL 36" W Epoxy Coated Black Wire Super Erecta Designer Shelf
Multiplex 2706076 175 Lbs. Stainless Steel Countertop SV-175 Ice & Beverage Dispenser - 120 Volts
Cambro 926551 8.875" x 25.563" x 1" Grape High-Impact Fiberglass Rectangular Camtray - 12/Case