Quantum WR86-3636BK 36" W x36" D x 86" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-3636BK
MPN:
WR86-3636BK
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
  • Includes four posts; ships KD for easy handling
  • Four vented wire shelves for airflow
  • NSF certified for commercial kitchens
  • 700 Lb capacity for heavy storage
  • Epoxy antimicrobial finish resists contamination
  • 36" W x 36" D x 86" H footprint
Weight92 LBS
Height86 (H)
Width36 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight92 LBS
Height86 (H)
Width36 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)36" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR54-2142C 42" W x 21" D Chrome Finish Includes 4 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Univex 8713S Premium Series 13" Blade Gear-Driven Gravity Feed Semi-Automatic Meat Slicer - 1/2 HP
Pro IconFree shipping
Yanco NR-9 9.5" Dia. American White Ceramic Round Normandy Plate
Yanco YO-4012 12" L X 4" W Matte Green Melamine Rectangular Yoto Display Plate with Foot