Jade JMBR-LB60 60" W Stainless Steel Exterior Steel Modular Titan Solid Fuel Broiler
Shop all Jade Commercial Broilers
SKU:
JMBR-LB60
MPN:
JMBR-LB60
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for heavy charbroiling, the Jade JMBR-LB60 wood-burning broiler features a 60" stainless steel exterior, steel box, 2" thick refractory liner, and steel grates for consistent searing.
  • Includes copper brush, wood poker, and shovel
  • Steel bar grates ensure consistent searing
  • Modular 60" Titan solid fuel broiler for high-volume use
  • 2" high-temp refractory liner improves heat retention
  • Stainless steel exterior for easy cleaning
Weight1380 LBS
Height13.5 (H)
Width60 (W)
Depth38 (D)
Exterior FinishStainless Steel
GridSteel
Width (side - side)49" - 60"
ManufacturerJade
Power TypeWood-Burning
Dimensions38 60 13.5
Weight1380 LBS
Height13.5 (H)
Width60 (W)
Depth38 (D)
Exterior FinishStainless Steel
GridSteel
Width (side - side)49" - 60"
ManufacturerJade
Power TypeWood-Burning
Dimensions38 60 13.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers