Jade JTRH-18G-LP 18" W Liquid Propane 6" Plate Shelf Titan Heavy Duty Range - 35,000 BTU
Shop all Jade Commercial Ranges & Burners
SKU:
JTRH-18G-LP
MPN:
JTRH-18G
Commercial design services
Handle high-volume griddle work with the Jade JTRH-18G-LP Titan range. It features a 1" steel plate, manual controls, a 6" shelf, grease trough, splashguards, cabinet storage, and adjustable legs.
  • 6" front shelf for efficiency
  • Stainless steel exterior for sanitation
  • CSA and NSF certifications for compliance
  • Liquid Propane 35,000 BTU for rapid searing
  • Manual controls for operator control
  • 1" polished steel griddle for even heat
Weight250 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth38 (D)
BaseStorage
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
TopGriddles
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU35,000 BTU
Weight250 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth38 (D)
BaseStorage
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
TopGriddles
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU35,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"