Jade JTRH-18IP-LP 18" W Liquid Propane 6" Plate Shelf Titan Heavy Duty Range - 17,500 BTU
Shop all Jade Commercial Ranges & Burners
SKU:
JTRH-18IP-LP
MPN:
JTRH-18IP
Commercial design services
JTRH-18IP-LP delivers a 5/8" thick plancha plate and 17,500 BTU output for consistent searing and high-duty use. Stainless steel construction with storage base and 6" plate shelf supports continuous service in commercial kitchens.
  • Cabinet base for storage
  • 6" front shelf for staging
  • NSF and CSAus certified
  • 18" plancha with 5/8" plate thickness
  • Durable stainless steel exterior
  • Liquid Propane, 17,500 BTU performance
Weight250 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth38 (D)
BaseStorage
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness5/8"
Top(1) Plancha
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU17,500 BTU
Burner TypePlancha
Weight250 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth38 (D)
BaseStorage
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness5/8"
Top(1) Plancha
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU17,500 BTU
Burner TypePlancha
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"