Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
STD2120-3UD-OB
MPN:
STD2120-3UD-OB
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 4 Weeks
Commercial design services
Engineered for 120" doorways, the Mars Air Systems STD2120-3UD-OB air curtain features a galvanized steel cabinet with a black powder coat and three 1/2 HP motors. It delivers 1.57 kW performance for openings up to 12 ft.
  • cETLus and CSA certified
  • Obsidian black powder coat resists corrosion
  • Unheated design simplifies installation
  • Fits 120"–131" openings
  • 208-230v single-phase power at 7.5 amps
  • Three 1/2 HP motors ensure airflow
Weight185 LBS
Height12.13 (H)
Width120 (W)
Depth12.75 (D)
FinishObsidian Black Powder Coat
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Amps7.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions124 16 14
Weight185 LBS
Height12.13 (H)
Width120 (W)
Depth12.75 (D)
Width (side - side)120" - 131"