Quantum WR54-1448C 48" W x 14" D x 54" H Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1448C
MPN:
WR54-1448C
Commercial design services
  • Ships knocked down for easy handling
  • NSF certified for commercial use
  • 48" W x 14" D x 54" H chrome vented shelving
  • Includes 4 wire shelves and 4 posts
  • 700 lb. load capacity per unit
Weight56 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight56 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)14
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit