Quantum RWR72-2448LD 48" W x 24" D Chrome Plated Finish Convenient Shelving Unit Pack
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
RWR72-2448LD
MPN:
RWR72-2448LD
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Maximize storage efficiency with the Quantum RWR72-2448LD shelving unit. This 4-tier unit, measuring 48" W x 24" D x 72" H, supports up to 300 pounds per shelf, perfect for any space.
  • Easy assembly with split sleeves
  • NSF certified for food safety
  • Durable chrome plated finish
  • 300 lb. load capacity per shelf
  • Four-tier design maximizes storage
Weight56 LBS
Height72 (H)
Width24 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
Weight56 LBS
Height72 (H)
Width24 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Bissell BGH-19E 19" Pad Size Polished Aluminum Chassis FMH Heavy Duty Floor Machine - 175 RPM
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto GLS056C 3.5" W x 1.4" H Cognac Handmade Glass Round Foglia Mini Bowl (12 per Set)
Pro IconFree shipping
Yanco SW-213 13" W Bone White Porcelain Rectangular Sea Wave Plate
Winholt AL-1210-XB 15" W x 26" D x 67" H Aluminum Open Sides Mobile Platter Rack
Thunder Group 5108TP 34 Oz. Melamine Peacock Bowl
Service Ideas 1C-BF-HALFNHALF-MOD 1.75" W Stainless Steel Brushed Finish
Quantum QP183050SS-5 30" W x 18" D Gray 5 Shelves Millenia Shelving Unit
Dukers DDM72R-CB 72" W Three-Section Curved Glass Digital Temperature Control Refrigerated Cake Display Case - 115 Volts
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf