Quantum WC14-CB1460C 60" W x 14" D Chrome Plated Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Shop all Quantum Wall Mounted Restaurant Shelving
SKU:
WC14-CB1460C
MPN:
WC14-CB1460C
Commercial design services
Maximize storage with the Quantum WC14-CB1460C wall mount shelving. This 60" W x 14" D chrome shelf has durable construction and NSF certification, perfect for professional kitchens or food service.
  • Supports up to 21 pounds of weight
  • Easy wall mount installation process
  • Versatile 60" W x 14" D shelf dimensions
  • Sturdy chrome plated finish for durability
  • Includes two cantilevers for stability
  • NSF certified for safe food storage
Weight21 LBS
Height14 (H)
Width14 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeWall Shelves
FinishChrome
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Weight21 LBS
Height14 (H)
Width14 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeWall Shelves
FinishChrome
Width (side - side)60"
  • Wall Mount Shelving
Related products
picture
Micro Matic KC2000 0.5 Keg Black with 1 Faucet Club Top EdgeStar Kegerator - 115 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto EZ524 (2) 1.3 Gal. Wall Mounted EZ-SERV 2W Dispenser