Quantum WC14-CB1836C 36" W x 18" D Chrome Plated Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Shop all Quantum Wall Mounted Restaurant Shelving
SKU:
WC14-CB1836C
MPN:
WC14-CB1836C
Commercial design services
Maximize storage efficiency with the Quantum WC14-CB1836C wall mount shelf. This durable chrome-plated shelf measures 36" W x 18" D, featuring two 14" posts and cantilevers for strong support, making it perfect for various applications.
  • Versatile 36"W x 18"D shelf dimensions
  • Supports up to 18 pounds of weight
  • Easy wall mount installation for convenience
  • Durable chrome plated finish for longevity
  • Includes two 14" posts for stability
  • NSF certified for safe food storage
Weight18 LBS
Height14 (H)
Width18 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeWall Shelves
FinishChrome
Width (side - side)36"
ManufacturerQuantum
Weight18 LBS
Height14 (H)
Width18 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeWall Shelves
FinishChrome
Width (side - side)36"
  • Wall Mount Shelving