Quantum WR54-1472S 72" W x 14" D x 54" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1472S
MPN:
WR54-1472S
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable 304 stainless steel construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight80 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight80 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
  • Wire Shelving Kit