Quantum WR54-1260C-5 60" W x 12" D x 54" H Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1260C-5
MPN:
WR54-1260C-5
Commercial design services
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Ideal for commercial kitchen storage
  • Durable chrome plated finish for longevity
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design promotes air circulation
Weight70 LBS
Height54 (H)
Width12 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight70 LBS
Height54 (H)
Width12 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)12" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit