Quantum WR54-1430BK-5 30" W x 14" D x 54" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1430BK-5
MPN:
WR54-1430BK-5
picture
picture
Commercial design services
  • Vented design promotes air circulation
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Five adjustable wire shelves for storage
Weight47 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)14" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)30" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight47 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)14" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)30" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit